Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zpět na rozcestí

Quarter horse

***

Historie plemene

Quarter je jedno z nejstarších amerických plemen koní. Zrod jeho "chovu" (ještě neměl svou plemennou knihu) se datuje na počátek 17. století a první zástupce tohoto úžasného plemene koní byste mohli najít ve Virginii, kam se dováželi španělští, berberští a jiní orientální koně a kde se křížili s různými anglickými plemeny. Právě toto křížení dalo vzniknout mohutně stavěnému, svalnatému, zdatnému a velmi rychlému koni. Ačkoli se jeho plemenná kniha začala vést "až" v roce 1946, už dávno před tím měl v Americe obrovskou oblibu, protože se tento koník ukázal jako neuvěřitelně všestranné plemeno koně. Dokázal pracovat na polích, tahat dřevo a povozy, perfektně se osvědčoval při práci s dobytkem a také byl natolik rychlý, že mohl své majitele bavit na dostizích na čtvrt míle (podle toho dostal jméno quarter). Díky svým neobyčejným kvalitám se brzy rozšířil po celém USA a mohu říct, že hlavně v poslední době má mnoho příznivců i u nás v ČR (momentálně je u nás registrovaných cca 1000 quarteru)

Povaha

QH jsou kromě své všestrannosti velmi oblíbení i pro svou povahu. Jsou to velmi srdnatí a nelekaví koně. Jsou odvážní (což se projevuje hlavně při práci z dobytkem). Stále více se objevují také v turistice, jelikož jsou velmi jistí v kroku, rádi spolupracují s člověkem a jejich předností je také vyrovnaná povaha... Prostě koník do nepohody :-).

Popis

QH má silné a osvalené tělo (zvláště v prsou), krátký hřbet a silné, rovné nohy. Typické jsou pro něj velmi osvalené zadní končetiny, které mu umožňují bleskový start a značný odraz. Hlava QH je ušlechtilá se spíše menšíma ušima a velkýma očima :-). Žuchvy má rovněž výrazné. Výška se pohybuje mezi 145 - 163 cm (takže spíše menší koník, což bylo výhodné pro kovboje).

Zbarvení

Oficiálně je povoleno cca 20 barev, v nichž figurují hlavně palomina a plaváci (nejžádanější), ale objevují se i hnědáci, vraníci,... prostě všechny možné barvy. Povolené nejsou strakáči (potom se jedná o paint horse) a různé "puntíkaté" formy.

*** 

http://www.equine-world.co.uk/about_horses/horse_images/horse_000004042019Small.jpg

(www.equine-world.co.uk) - foto

http://vip.6to23.com/gorster/Image/QuarterHorse.jpg

(www.horsesring.com) - foto

http://www.lwranch.com/images/horses/Jokerlg.jpg

(www.lwranch.com) - foto

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář