Jdi na obsah Jdi na menu
 


Eclipse

26. 9. 2008

Eclipse

Datum narození: 1764

Datum úmrtí: ?

Matka: Spiletta

Otec: Marske

*********

Narození krásného hřebce Eclipse provázela zvláštní událost, která jakoby ztvrdila to, že tenhle kůň bude něčím vyjímečným. Právě v tu chvíli, kdy štolba Viléma Augusta procházel stáje a nahlížel do boxu březí Spiletty, nastalo úplné zatmění Slunce. A právě v těch okamžicích úplné tmy Spiletta porodila. Když se nebe konečně rozjasnilo a stáje zalilo opět světlo, po boxu se už rozhlížel ryzáček s dlouhou lysinou a bílou zadní nohou. A právě proto dostal jméno Eclipse, jež v překladu zmamená zatmění... Ovšem toto nebyla jediná podivná událost, který jeho život provázela - do roka po jeho narození zemřel jeho majitel, vévoda z Cumberlandu... A tak se stalo, že se mladý Eclipse dostal zsostatními koňmi do dražby. Zde byl přiklepnut místnímu obchodníkovi s ovcemi Wildmanovy za směšných 75 guineí. Chudák Eclipse byl stále lidmi odsuzován kvůli podivným okolnostem jeho dosavadního života a tak v maštali Wildmana vyrostl v mohutného a velice temperamentního koně - říkalo se, že byl "ďábelsky neovladatelný". Jelikož ovčák se Eclipse bál, raději poprosil proslulého "krotitele" koní, aby si jeho temperametního koně vzal do parády. A ten tak až neuvěřitelně ochotně účinil. V tomto koni totiž ihned rozpoznal mimořádně rychlé zvíře a to se mu náramně hodilo. Tento krotitel koní byl totiž noční lupič - a když s lupem v noci vyskočil na Eclipse a hnal ho plným tryskem pryč, nikdo neměl nejmenší šanci je dohonit. Tento svérázný trénink měl pro Eclipse jednu výhodu - jeho kondice byla neuvěřitelná!

V pěti letech bylo rozhodnuto - Eclipse bude běhat dostihy. Ovšem byl tu jeden problém - žádný žokej nechtěl na tohoto neuvěřitelně temperamentního koně sednout... Až na jaře roku 1796, kdy byl Eclipse pětiletý, se podařilo podplatit Whiskou žokeje Oakleye. Tenkrát, na tento závod, se připletl jistý profeisonální sázkař Dennis O'Kelly, který pronesl nesmrtelnou větu, kterouž si i vsadil: "Eclipse první, ostatní nikde" Myslel tím to, že Eclipse porazí své soupeře o délku distance (cca víc jak posledních 200 metrů). Nikdo nevěřil, ale... Eclipse již po startu své soupeře začal podezřele ztrácet a běžel stále rychleji a rychleji! Zoufalí Oakley se snažil hřebce všemožně zpomalit, ale marně - nakonec to vzdal a nechal se unášet tou neuvěřitelnou rychlostí, kterou se Eclipse dral k cíly. V tribunách všichni diváci ztichly a zřejmě každý si pomyslel, že to divé zvíře někde žokeje i sebe zabije... Ale nestalo se tak a Eclipse opravdu přímo prolétl cílem v momentě, kdy druhý kůň ještě ani nebyl u distance!!! Věta "Eclipse první, ostatní nikde!" se stala nejslavnějším výrokem dějin anglického turfu a vydělala O'Kellymu na místě 1100 guineí. A co tento sázkař neudělal? Na místě Eclipse koupil!

A tak začal nový život pro O'Kellyho i Eclipse. Spolu tyto dva cestovaly dva roky po světě, aby se zůčastňovaly dostihů. Eclipse kam přijel, tam zvítězil i přes to, že na svých zádech nesl zátěž 76 kg! Za ony dva roky Eclipse startoval celkem 25 - na dráze celkem naběhal 63 mil, mezi závodišti chodil po svých, takže nachodil mezi městy 1500 mil, běhal dostihy na 6,4 km (4 míle) s oněmi 76 kg na hřbetě a přesto pokaždé naprosto suveréně vítězil. Svému, bezpochyby velice šťastnému, majiteli vyběhal 25 000 liber. A to není konečná výše, kterou svému majiteli vydělal - dlouhou dobu totiž působil také jako plemeník. V roce 1771 byl totiž zařazen do chovu a ročně nakryl kolem padesáti klisen - a připouštěl až do svých 25 let. Z klisen, které nakryl, vzniklo téměř pokaždé vynikající potomstvo - 344 příštích vítězů slavných dostihů!  Tento hřebec byl tak vynikajicí, že vytvořil celou novou hřebčí linii, která má ve světě obrovský význam.

Ovšem ani takový zázračný kůň nemůže žít věčně, i když zřejmě díky muzeí, které se dodnes tahají o nehynoucí Eclipsovu slávu, tomu tak je. Když totiž Eclipse uhynul, jeho tělo bylo podrobně prozkoumáná, změřeno a zakresleno. Při pitvě se zjistilo, že Eclipse měl dvojnásobně vetší srdce než ostatní koně!!! K tomu to byl úplně první kůň, jehož kostra se dostala do muzea - a jak jsem již psala, mnoho muzeí vystavuje mohutnou kostru koně a tvrdí, že právě ta jejich je kostra slavného a bezesporu naprosto vyjímečného a úžasného koně, který nesl hrdé jméno Eclipse, nebo-li Zatmění...

*********

Kresby... Je jasné, že foto nelze získat

Památník pro tohoto skvělého koně...

Zajímavé, že? Přesná stavba těla Eclipse... Úžasné...

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Ahoj!

(Ahoj, 23. 5. 2011 21:39)

Hezký článek, asi jseš dobrá na sloh, ne? ;-)
Promiň, že kritizuju, ale ty hrubky... Běžel k cílY, koně běželY, zoufalÍ Oakley a podobně... Jinak opravdu dobrý článek a pěkně se to čte, ale ty hrubky to FAKT kazej!

:-)

(konemojelaska, 8. 3. 2011 14:28)

Krása! :)
A umřel roku 1791.. :-)
Ale jinak KRÁÁÁSNÝ!!!
Dočetla jsem se to v "Dostihová Čítanka" To je kniha máš ji v každé knihovně pro dospělé.,... :-)

Re: :-)

(Datum úmrtí, 10. 3. 2011 18:53)

Aha, tak to jsem nevěděla - nemohla jsem to nikde najít a teď koukám ale, že se trochu lišíte... No, tak nevím... :-(

rok úmrtí

(lula, 13. 2. 2011 11:36)

1789, Velká Británie

favorit :)

(lavísek, 3. 2. 2011 11:38)

http://lavisek.mondozoo.com
Eclipse je muj -dobrá,byl muj favorit... :) vždy jsem o nem chtela neco vedet...dika ti :)