Jdi na obsah Jdi na menu
 


Milton

17. 11. 2007

Milton

Datum narození: 1978

Datum úmrtí: 1999

Matka: Epauletta

Otec: Marius

*********

Milton se narodil v jedné Anglické stáji poblíž Oxfordu. Byl  stříbrnošedé hříbě, které neslo hrdé jméno - Marius Silver Jubilee. Už jeho původ byl velice slibný - vždyť jeho otec, Marius, dosáhl mnoha velkých vítězství. Jeho matka sice nebyla tak úspěšná, zato se honosila vynikajícím původem, který se v Miltonovi také nedal zapřít.

Jako tříletého ho koupila Carolina Bradleyová od jeho původního majitele Johna Harding - Rollse za 1000 liber. Koupila ho ještě pod jeho původním jménem. Tenkrát v něho nikdo nevěřil a dokonce se mu říkalo "ten malý šedý", ovšem jeho majitelka v něj neochvějně věřila a jako první odhalila jeho talent. Tenkrát, když si ho přivezla domů, rodičům řekla: "Neměli bychom si z něj utahovat, jednou to bude nejlepší skokan všech dob." A opravdu se tak stalo. Z Miltona se stal nádherný kůň, jeho šedá srst se změnila v čistě bílou a jeho talent se rychle projevil právě díky své majitelce, která ho velmi milovala. Už ve čtyřech letech šel se svojí majitelkou první parkur. Ovšem Caroline si  svého zvěřence přílieš neužila. Tohoto koně směla jezdit pouze dva roky, poté bohužel zemřela na rakovinu. Zdrcení rodiče prodali všechny koně kromě Miltona - ten byl Caroliny. Mimchodem jméno Milton mu dala také Caroline, a to podle jejich souseda. Každopádně Caroliny rodiče nechtěly narušit Miltonuvu slibnou kariéru a proto se rozhodla ho nabídnout Johnu Whitakerovi, protože tohoto jezdce Caroline velmi obdivovala. Ovšem zrovna v té době byl J. Whitaker na závodech ve Skotsku a nestačil Bradleyovům dostatečně rychle odpovědět - ty tedy Miltona zklamaní prodali Stevenovi Hedleyovi. Asi rok poté byl Milton vážně zraněn při stříhaní - nedopatřením mu přestřihli šlachu a koník se musel podropit operaci. Musel podstoupit osmnáctiměsíční rekonvalescenci, při níž ho měli Bradleyovi doma. Ovšem Milton se rozhodl nezůstat pouze pasivně se pást na zahradě a jakmile mohl na nohu došlápnout, přeskakoval pořád ohradu a procházel se po cestách kolem výběhů.

K Johnovi Whitakerovi se Milton konečně dostal v roce 1985. První léto s Miltonem, dělal John spíše drezúrní práci a bral ho hodně na vyjížďky do terénu, aby posiloval šlachy. Pak začal chodit na mezinárodní soutěže. Skákal tak skvěle, že to vypadalo, jako kdyby celý život nic jiného nedělal. Navíc Johny a Milton byly naprosto dokonalý pár - navzájem si umožňovaly předvést vše, co dokáží. Milton byl úžasný skokan a vlastně čím skákal výš, tím skákal lépe. Nejprve absolvoval pár mezinárodních soutěží, kde se pravidelně umisťoval v první trojce. Milton a John šli od úspěchu k úspěchu a tak se ho John rozhodl vzít na turné Světového poháru. A to se ukázalo jako dobrá volba - velmi se mu na turné dařilo a dokonce vyhrál Světový pohát Volvo v Bordeaux. Dále se Miltonovi jen a jen dařilo - získal dvě ceny na Světovém poháru ve skocích, vyhrál zlatou medaily na mistrovství světa v Rotterdamu a v roce 1991 vyhrál Světový pohár v německém Dortmundu. Milton vyhrál snad vše, co se dalo, ovšem jediné, čeho nedosáhl byla Olympijská medaila, protože se Bradleyovi rozhodli, že Miltona v roce 1992 do Soulu na OH nepustí - podle nich již toho dokázal hodně a navíc mu bylo již téměř 15 let a cesta by pro něj byla velice namáhavá.

V roce 1993 začal mít Milton zdravotní potíže, ovšem devítiměsíční pauza ho vrátila do kondice, přesto to už nebyl nejmladší koník a tak se rozhodlo, že v roce 1995 půjde do důchodu. Zanedlouho poté, v roce 1998 si Milton prodělal těžkou koliku, po níž se musel podrobit operaci. Za rok poté, v roce 1999 ovšem tento statečný koník proděl druhou těžkou koliku, která se mu stala osudnou a on bohužel zemřel... Milton byl pohřben na farmě Johnyho Whitakera.

***

Milton byl neuvěřitelně nadaný skokan

 

Když se Milton nudil, dokázal si hrát i s vlastním pyskem - klapal s ním a vydával zvuky jako prasátko :-)

Když Milton zemřel, Johny Whitaker řekl: "Odešel mi dobrý přítel..."

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

?

(ivana, 24. 5. 2012 13:16)

jake plemeno ma Milton?

Re: ?

(Gabik, 25. 5. 2012 15:56)

prej je zžejmné že connemarský pony

Re: Re: ?

(lucka, 25. 6. 2014 17:04)

milton bol holandský teplokrvník

milton

(klára, 9. 5. 2008 21:55)

Milton je nej koník.