Jdi na obsah Jdi na menu
 


Phar Lap

21. 7. 2007

Phar Lap

Datum narození: 4. 10. 1926

Datum úmrtí: 5. 4. 1932

Matka: Entreaty

Otec: Night Raid

*********

Phar Lap se narodil v roce 1926 na Novém Zéladně. Nebyl to na první pohled moc pěkný koník - byl přerostlý a kostnatý. A tak putoval od majitele k majiteli, až na něj narazil jeho později doživotní trenér Harry Telford a hřebečka za směšným 336 dolarů koupil, protože věřil v jeho rodokmen, ve kterém figurovala taková jména, jako Carbine (vítěz Melbourne Cupu). U Harryho Telforda Phar Lap narazil na Toma Woodcocka, což byl pro Phar Lapa nejdůležitější člověk a jistě sehrál v životě tohohle koně nejdůležitější roli - Phar Lap za tenkrát pouze osmnáctiletým chlapcem běhal jako pejsek a dokonce ani nechtěl žrát, pokud Tom nebyl v jeho boxu.

První roky závodní kariéry Phar Lapa nebyly nijak slavné - jako dvouletý startoval v pěti dostizích, z čehož čtyři naproto prohrál a pouze jednou vyhrál - ovšem nad zcela mizernou konkurencí. Ve třech letech se ovšem z Phar Lapa stal zcela jiný kůň - zřejmě dospěl. Sice v prvních čtyřech dostizích doběhl na nedotovaných místech, ale pak se už konečně začal ukazovat. Mohutný ryzák se najednou začal posunovat dopředu a kam přijel, zvítězil. Dostihy jezdil s neuvěřitelnou razancí a chutí. Od těch dob začal být Phar Lap pojem - byl to favorit všech dostihů, na které přijel. Byl to už předem vítěz.

Ovšem netrvalo dlouho, ale Phar Lapova sláva ukázala svojí stinnou stránku - byl příliš dobrý na to, aby ho všichni milovali tak, jako diváci a fandové dostihů. A tak to přišlo - historicky první atentán na koně. Tom jel na bílém poníkovi a vedl Phar Lapa za sebou z ranní procházky, když tu najednou ticho přehlušil výstřel - Phar Lapovi, ani nikomu jinému, se naštěstí nic nestalo, ale Tom pochopil, že Phar Lapovi hrozí nebezpečí, proto byl ryzák okamžitě převezen ze svého působiště jinam. Až do Melbourne cupu byl schován před zraky všech těch, co by mohli tomuto krásnému a nadanému koni chtít ublížit. Ovšem i tak si k němu záškodníci cestu našli. Aby snemožnili Phar Lapovo startovat v prestižním dostihu, odpojili proud a zničili motor auta, ve kterém měl být Phar Lap (přezdívaný Bobby) dovezen na místo závodu. I tak se ovšem Phar Lap na Melbourne Cup dostavil a i přes neuvěřitelnou zátěž 62,5 kg (takovou zátěž nikdy v 69leté historii dostihu čtyřletý kůň nenesl) těžký závod vyhrál. Po tomto úspěchu Harry Telford rozhodl, že Phar Lap nemá v Austrálii již co dokazovat a ryzáka převezl do Ameriky. Zde vyhrál i přes své zranění, kterého ho muselo během dostihu neuvěřitelně bolet, dostih Aqua Calient Hadicap a dokonce zaběhl traťový rekord na 2 km (skvělých 2:02). A tak si Phar Lap podmanil i Ameriku a bylo mu předpovídáno, že se stane nejbohatším konem světa.

Ovšem všechno bylo jinak... Bylo úterý 5. 4. 1932, půl paté ráno, když si Tom Woodcock všiml, že kůň nevypadá dobře. Ihned zavolal veterináře, který bohužel tomuto vyjímečnému koni již neuměl pomoci. Byl přivolán i druhý veterinář, ale ani on nedovedl ryzákov pomoci...  Phar Lap zemřel krátce po poledni. Nešťastný Tom Woodcock se vrhl na ještě teplé koňské tělo a brečel, brečel a brečel - tolik Phar Lapa miloval... Smrt Phar Lapa je záhadou - mnoho lidí tvrdí, že závistivý majitele koní, které Phar Lap porážel, nechali koně otrávit, či ho otrávila mafie, jiní tvrdí, že se pásl na trávě ošetřené postřikem proti hmyzu, dokonce se mluví o tom, že zemřel z přepracování - ovšem nikdo dodnes neví, jak to skutečně bylo.

  *********

Phar Lap v dobách své největší slávy...

Phar Lap a Tomy Woodcock

Prostě Phar Lap - nádherný, vnešený, plný života...

Phar Lap - to musel být strašně hodný koník...

 

Phar Lapovo obrovské srdce, které je vystaveno Melbournském muzeu, váží neuvěřitelných 14 liber (6,3 kg), zatímco průměrně srdce plnokrevníka važí 9 LIBER!

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

ŽIGOVA

(KAČA, 1. 1. 2013 9:42)

PRO SI VAS MUŽE ME BRAT TO KUN PRO SIM DĚKUJI

dobry den chtel bych se zeptat

(patrik , 21. 11. 2011 20:28)

kdyz jsou utulky s konema tam se ty kone i darujou jako psi z utulku? dekuju

král

(katka, 20. 1. 2011 21:04)

phar lap byl,je a bude král koní.ti co ho zabili bych nejdřív umučila a pak zabila.byli to bestie.ze závisti bych nikdy nic takovýho neudělala.chudáček.nikdy na něj nezapomenu.

Phar Lap

(Lunetka, 23. 8. 2010 19:47)

Byl to pan kůn........nebo bych spíš měla napsat Král koní kam se na Phar Lapa hrabe Barbaro..... Phar Lap je byl a bude prostě legenda dostihovího sportu vůbec a nejen v Austrálii ale i po celím světě :)............ ale zajmalo by mě kdo ho mohl takhle hnusně zavraždit ..........takoví lidi bych mlátila zabijou si jen tak koně šampiona ze závisti ...a ten kůn za to přitom nemůže dělá jen co ho bavý takoví lidi sou opravdu bestie ....

Re: Phar Lap

(phar lap, 12. 10. 2010 20:45)

ani ja to nechapem.....ty ludia proste isli za peniazmi a bolo im jedno ci je aj ten kon ma dusu....proste len potrebovali aby zomrel...

Phar Lap

(Admin, 27. 7. 2008 11:08)

Moc pěkně napsané, sadunko. Každopádně s tebou každým coulem souhlasím. Byl to neuvěřitelný kůň. Stejně podle mě ho zabil nějaký závistivec - lidé jsou hrozní, pro peníze dokážou udělat cokoli...

PHAR LIK

(sadunka, 20. 7. 2008 17:02)

JE TO NEUVERITELNE CO TEN KUN DOKAZAL....SKONCIL SE EVIM ZIVOTEM MOC BRZO.. A ON ZA TO NEMOHL...KDYBYCH JENOM VEDELA KDO TO UDELAL TAK BYCH ASE ASI NEOVLADLA...VYTEZIL V MNOHA ZAVODECH STIMA NEJLEPSIMA KONEMA..ALE ON BYL TEN NEJLEPSI....DIKY NEKOMU..KDO HO NAUCIL VYHRAVAT A VERIL MU ..BYL TO TOMY..JEHO VERNY OSETROVATEL A HLAVNE NEJLEPSI PRITEL..OD PRVNIHO DNE KDY SE POTKALI MU VERIL A OJN TAKY...UZ NEVIM CO KTOMU DODAT JEN TO ZE TO BYL NEUVERITELNE NADHERNYMVTNESENY,MILOVANY,HODNY,LASKYPLNY,A HLAVNE NEJLEPSI VYTEZ VSECH DOB...ON TO NEBYL KUN ALE ZAZRAK..!!!